Komunikacija profesori - učenici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Excel - II dio

Go down

Excel - II dio Empty Excel - II dio

Komentar  eduBA 29.03.09 21:13

Unos podataka u radne stranice

Elementi za unos:
• tekstualni podaci – ne mogu se vršiti nikakve računske operacije (imena, prezimena, brojevi telefona...), automatski dobijaju lijevo poravnanje u ćeliji
• brojni podaci – primjenjuju se računske operacije, automatski se desno poravnavaju u ćeliji
* broj predstavlja tekstualni podatak – unos se počinje apostrofom (')
* razdvajanje cijelog i decimalnog broja – zarez ili tačka
* negativni brojevi – ispred broja znak minus ili broj u zagradi
• datumski podaci i vremenski podaci – zavise od regionalne postavke računara
• formule – definišu način na koji sadržaj neke ćelike zavisi od sadržaja drugih ćelija

• Unos novog podatka – obilježiti ćeliju -> unos sa tastature -> potvrda unosa (tipka Enter ili dugme za uređivanje)
• Promjena dijela sadržaja – dvostruki klik na ćeliju -> izmjena u ćeliji (ili označiti ćeliju i u polju za uređivanje formula izvršiti izmjene)
• Otkazivanje unosa – Tipka Esc na tastaturi ili dugme za uređivanje
• Dužina tekstualnog podatka u ćeliji – manja, jednaka, veća od širine ćelije
* Veća od širine ćelije – prijenos u novi red u ćeliji -> Alt + Enter
* Dužina brojnog podatka u ćeliji – manja, jednaka, veća od širine ćelije
* Veća od širine ćelije – u ćeliji se pojavi niz znakova ##### ili podatak bude predstavljen u eksponencijalnoj formi npr. 2,34E+12


Ras sa radnim stranicama (aktivnosti manipulacije)

• Cijele radne stranice: promjena imena (Shortcut meni - Rename), brisanje (Shortcut meni – Delete ili Edit meni – Delete Sheet), insertovanje nove radne stranice (Shortcut meni – Insert ili Insert meni - Worksheet), kopiranje ili premještanje (Shortcut meni – Move or Copy ili Edit meni – Move or Copy)
Prije manipulacija – radna stranica mora biti aktivna

• Redovi, kolone, ćelije

Prije manipulacije element mora biti označen: ćelija (klik u ćeliju), red (klik na broj reda), kolona (klik na slovo kolone)
* Insertovanje – Insert meni -> Cells ili Rows ili Columns
* Brisanje – Edit meni -> Cells ili Rows ili Columns
* Kopiranje ili premještanje - Edit meni ili traka Standard -> Cut, Copy i Paste
**Kopiranje sadržaja jedne ćelije u nekoliko susjednih ćelija – Edit meni -> Fill ili pozicionirati pokazivač u donji desni ugao ćelije, kad pokazivač poprimi izgled velikog podebljanog znaka (+) pritisne se lijeva tipka miša i povuče preko ćelija u koje se želi kopirati sadržaj, otpušatanjem tipke sadržaj je iskopiran.


Pomoć za zadaću: opcije menija Format su u udžbeniku na str. 155 study bounce
eduBA
eduBA

Broj komentara : 51
Join date : 2008-02-24

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu